GSX-8S a fost dezvoltat cu scopul de a le oferi utilizatorilor de toate vârstele și abilitățile posibilități nelimitate de a se bucura de experiența pilotajului.
776 cm3
capacitate
14 l
capacitate rezervoarelor
83
putere
78 nm
cuplu maxim
202 kg
masa propie
810 mm
inaltime sa
| Tip Motor: | 2 cilindri paraleli, racit cu lichid, DOHC |
| Consum*: | 4.2 L / 100km |
| Emisii CO2*: | 99 g / km |
| Alezaj × Cursă: | 84 mm x 70 mm |
| Cutie de viteze: | 6 rapoarte mecanic |
| Putere: | 83 HP (61KW) / 8 500 rpm |
| Cuplu maxim: | 78 Nm / 6 800 rpm |
| Lungime: | 2 115 mm |
| Lățime: | 775 mm |
| Înălțime: | 1 105 mm |
| Ampatament: | 1 465 mm |
| Garda la sol: | 145 mm |
| Faţă Suspensie: | Furcă telescopică upside-down, arc elicoidal, amortizare pe ulei |
| Spate Suspensie: | Amortizor central, arc elicoidal, amortizare pe ulei |
| Faţă Frână: | Două discuri |
| Spate Frână: | Disc |
| Faţă Cauciuc: | 120/70ZR17M/C (58W), tubeless |
| Spate Cauciuc: | 180/55ZR17M/C (73W) tubeless |
| *: | Calculul emisiilor este bazat pe Worldwide Motorcycle Test Cycle (WMTC) |